صندوق فروشگاهی چیست؟

با ورود کامپیوتر و پیشرفت تکنولوژی در زندگی روزمره انسان، صاحبان مشاغل بجای استفاده از روش حسابداری دستی و زمانبر گذشته به استفاده از صندوق و پوز فروشگاهی روی آوردند.
صندوق فروشگاهی یا سامانه الکترونیکی POS فروشگاهی، برای محاسبه و ثبت اطلاعات خرید و فروش یک واحد صنفی استفاده می شود که در نهایت قبض رسید را برای مشتری چاپ می‌کند. بطور معمول واحدهای صنفی در کنار پوز فروشگاهی از بارکد‌خوان و فیش پرینتر و یک کشوی پول پیوست شده جهت نگهداری پول نقد برای سرعت بخشیدن به کار خود استفاده می‌کنند.
صندوق های فروشگاهی از نظر نوع سیستم عامل به دو دسته تقسیم می شوند :
1.صندوق های دارای سیستم عامل
این دسته از صندوق های فروشگاهی ابزاری شبیه به یک رایانه کوچک هستند که با نصب سیستم عامل هایی مانند ویندوز، لینوکس و… میتوانند با نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی که برای مشاغل مختلف برنامه نویسی می شوند کار می کنند. بعضی از این صندوق های فروشگاهی صفحه ی تاچ یا لمسی دارند.
2. صندوق های از قبل برنامه ریزی شده
این دسته از صندوق های فروشگاهی از قبل جهت کاربرد خاصی برنامه نویسی و طراحی شده اندکه ظاهری متفاوت با سایر صندوق ها دارند. مانند صندوق مکانیزه میوه فروشی ها که بعد از قرار دادن میوه روی ترازو و انتخاب نوع محصول قیمت را محاسبه و در انتها پرینت صورت حساب را از پرینتر صدور فیش چاپ میکند.
از مزایای ‌استفاده از صندوق و پوز فروشگاهی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌
2. سرعت در پردازش محاسبات و حسابرسی ها
3. افزایش نظم و دقت در امور
4. کاهش درصد اشتباه در امور محاسباتی
5. ارائه گزارش واقعی روزانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *