لیبل پرینتر چیست ؟

لیبل پرینتر یا برچسب زن پرینتری است که جهت طراحی و چاپ بارکد روی کاغذ لیبل استفاده می شود تا دسترسی به اطلاعات کالا برای فروشنده یا مصرف کننده با سرعت و سهولت بیشتری انجام گیرد.
ماده مصرفی در لیبل پرینتر ها جهت چاپ ، رول هایی به نام ریبون هستند که کاربردی شبیه به کاربن های قدیمی دارند. ریبون ها یکبار مصرف هستند و وقتی رول مصرف شد رول جدیدی جایگزین آن می شود.
پرینترهای لیبل زن قابلیت چاپ به اندازه ی عرض هد دستگاه و یا کمتر را دارند.
لیبل پرینترها در دو نوع رومیزی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. نسخه ی رومیزی لیبل پرینترها جهت استفاده در فروشگاه ها و تولیدی های کوچک و بطور کلی در مکان هایی که توان عملیاتی کمتری را از دستگاه می طلبد مورد استفاده قرار می گیرد که طبیعتا ارزان تر از لیبل پرینترهای صنعتی است.
از مزایای پرینتر لیبل زن می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1. سرعت چاپ بالا
2. هزینه کم چاپ
3. عمر طولانی دستگاه و عدم نیاز به شارژ
4. حجم کم دستگاه نسبت به سایر پرینترها
5. کم صدا بودن دستگاه نسبت به سایر پرینترها
پرینتر های لیبل زن دارای پورت های مختلف اتصال به کامپیوتر هستند که عبارت اند از:
پورت سریال: پورت سریال یا (COM) برای فواصل بیش از 15متر بکار میرود و سرعت کمتری نسبت به سایر پورت ها دارد.
موازي: پورت موازي یا (Parallel) ) از دیگر درگاه های ارتباطی با کامپیوتر است که هم اکنون کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
شبکه: پورت شبکه یا (Ethernet)از پورت های متداول دیگر گران تر است و در مکان هایی استفاده میشود که فاصله پرینتر از کامپیوتر از 40 متر بیشتر باشد.

USB : این پورت رایج ترین مدل برای استفاده کاربران می باشد که سرعت بیشتری نسبت به سایر پورت ها دارد و پورتی استاندارد برای اتصال به پرینتر محسوب می شود.
مشکلاتی که لیبل پرینتر ها ممکن است با آن مواجه شوند:
1. کالیبره نبودن چاپگر: کالیبره نبودن به این معنا است که هنگام چاپ یک طرح ثابت روی لیبل ها، طرح به مرور در ردیف های بعدی جابجا میشود به این علت که دستگاه ابعاد رول لیبلی که داخل دستگاه قرار دارد را تشخیص نداده است.در روش دستی کالیبره نمودن دستگاه معمولاپس از خاموش کردن دستگاه، دکمه فید را نگه می دارند و دستگاه را روشن میکنند پس از این که صدای چند بوق شنیده شد با مکثی چند ثانیه ای دکمه فید را رها میکنند تا دستگاه خودکار سلف پرینت بگیرد.
ممکن است روش کالیبره کردن برخی لیبل پرینتر ها با این روش متفاوت باشد.
2. دستگاه چاپ نمیدهد:این مشکل به دلایل مختلفی رخ میدهد از جمله :
الف) ممکن است پورت تنظیمی پرینتر جابجا شده باشد به این معنا که شما کابل پرینتر را به پورت USB و حالا به پورت دیگر وصل کرده اید، جهت جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است همواره کابل را روی یک پورت وصل کنید.
ب) اگر از کنترل پنل ویندوز تست پرینت ارسال کردید و چیزی چاپ نشد ممکن است ریبون را پشت و رو جا زده باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *